avatar
احسان

نویسنده

  • 1395/6/18
  • 2
  • 116
7 سال پیش| سایر

فستیوال «گنش چترتی» در هندوستان

فستیوال «گنش چترتی» در هندوستان

«گنش» یا «گنشا»، یكى از شناخته شده‌ترین و مورد احترام‌ترین خدایان در مذهب هندوئیسم است. هر ساله در ماه سپتامبر جشنواره‌اى سراسرى برگزار مى‌شود كه مردم گنش‌هایى را در خانه‌ها و یا سطح شهر به نمایش در مى‌آورند و پس از چند روز آن را در آب غرق مى‌كنند. از دید هندوها، غرق كردن گنش در آب نماد بازگشت آن به اعماق طبیعت است.

در نوشته‌های کهن هندی آمده است که گنشا زمانی که مادرش به او دستور می‌دهد تا زمانی که در حال حمام کردن است هیچ کس را به درون خانه راه ندهد، گنشا از ورود «شیوا» که همسر «پارواتی» است نیز جلوگیری کرده و اجازه‌ی ورود نمی‌دهد که این کار او باعث خشم شیوا شده و شیوا سر او را قطع می‌کند و مجبور می‌شوند با چسباندن سر فیل به او، او را زنده کنند.

او نابود کننده‌ی تمامی بدی‌هاست و در پرستش، گنش معمولاً برطرف کننده‌ی مشکلات و موانع است و بسیاری از دانش‌آموزان در طول امتحانات به درگاه این ایزد(که ترکیبی از زداینده‌ی مشکل و خدای هوش و عقل است) نیایش می‌کنند.

برگرفته از «کلوب بالیوودی‌ها»، نوشته‌ی سرکار خانم Mina Tayefeh با اندکی ویرایش

احسانم؛ مدیر و مؤسس وبسایت «آکادمی آنلاین آموزش زبان هندی» یا همون «لرن هیندی»‌ که شما با آدرس LearnHindi.ir می‌شناسیدش. کار اصلی من به هیچ وجه آموزش خط یا زبان هندی نیست و تحصیلاتمم به هیچ عنوان ارتباطی به این موضوع نداره. من تحصیل کرده‌ی رشته‌ی نرم‌افزار و فناوری اطلاعاتم و مدرک تحصیلیمم کارشناسی ارشد فناوری اطلاعاته. طبیعتاً حوزه‌ی کاریمم مربوط به رشته‌ی خودمه و در حال حاضر به عنوان توسعه‌دهنده‌ی وب یا اصطلاحاً Web Developer فعالیت می‌کنم و به شدت به کارم علاقه دارم.


دیدگاه کاربران

avatar
محمد بلوچ
1396/1/15

جالب بود لطفا در مورد بقیه خدایان هندو هم مطلب بذارین

پاسخ
avatar
نگار مومن
1396/10/10

خیلی خوب بود لطفا راجع مراسم های دیگ هندوها و رسم و روسوم هاشون مطالب بزارید ممنون.

پاسخ

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند*