فستیوال «گنش چترتی» در هندوستان

فستیوال «گنش چترتی» در هندوستان

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

«گنش» یا «گنشا»، یکى از شناخته شده‌ترین و مورد احترام‌ترین خدایان در مذهب هندوئیسم است. هر ساله در ماه سپتامبر جشنواره‌اى سراسرى برگزار مى‌شود که مردم گنش‌هایى را در خانه‌ها و یا سطح شهر به نمایش در مى‌آورند و پس از چند روز آن را در آب غرق مى‌کنند. از دید هندوها، غرق کردن گنش در آب نماد بازگشت آن به اعماق طبیعت است.

در نوشته‌های کهن هندی آمده است که گنشا زمانی که مادرش به او دستور می‌دهد تا زمانی که در حال حمام کردن است هیچ کس را به درون خانه راه ندهد، گنشا از ورود «شیوا» که همسر «پارواتی» است نیز جلوگیری کرده و اجازه‌ی ورود نمی‌دهد که این کار او باعث خشم شیوا شده و شیوا سر او را قطع می‌کند و مجبور می‌شوند با چسباندن سر فیل به او، او را زنده کنند.

او نابود کننده‌ی تمامی بدی‌هاست و در پرستش، گنش معمولاً برطرف کننده‌ی مشکلات و موانع است و بسیاری از دانش‌آموزان در طول امتحانات به درگاه این ایزد(که ترکیبی از زداینده‌ی مشکل و خدای هوش و عقل است) نیایش می‌کنند.

برگرفته از «کلوب بالیوودی‌ها»، نوشته‌ی سرکار خانم Mina Tayefeh با اندکی ویرایش

آموزش رایگان خط هندی به روش آسان

درباره نویسنده: احسان رضوی

من «سید احسان رضوی» هستم و در این وبسایت سعی می‌کنم به دوستانی که قصد یاد گرفتن «زبان هندی» رو دارند، در حد توان و دانسته‌های خودم کمک کنم و دانسته‌هام رو به اشتراک بگذارم.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *